pasek8

Wyszukiwarka obiektów
A A A

Hospicjum domowe dla dzieci

 

hospicjum domowe dla dzieciChoroba dziecka to dla rodziców prawdziwy dramat. Nieuleczalnie chore dziecko, które wymaga, stałej opieki nie jest jednak pozostawione samo sobie. Istnieje możliwość skorzystania z opieki w hospicjum domowym, które gwarantuje opiekę nad chorym i prowadzi szereg czynności rehabilitacyjnych. Przedstawiamy, czym jest hospicjum domowe dla dzieci, w jaki sposób z niego skorzystać i na co można liczyć w jego ramach.

Czym jest opieka domowa dla dzieci?

Opieka w domu chorego dziecka to forma opieki paliatywnej, która jest realizowana bezpośrednio w domu pacjenta. Konieczność skorzystania z hospicjum zachodzi w sytuacji, gdy choroba dziecka jest nieuleczalna, a jego dalszy pobyt w szpitalu w danym momencie jest bezcelowy lub niemożliwy. W takiej sytuacji mały pacjent powraca do domu, gdzie niezbędne jest zapewnienie mu dalszej opieki i tu przychodzi z pomocą hospicjum domowe.

Co oferuje hospicjum domowe dla dzieci?

Taka opieka obecnie zdobywa coraz większe uznanie, a co za tym idzie, coraz więcej osób decyduje się na taką formę opieki nad osobą przewlekle chorą i niebędącą w stanie samodzielnie funkcjonować. Państwo zapewnia także świadczenia pieniężne na chore dziecko, sprawdź, jakie. Domowa atmosfera jest bowiem dla wielu pacjentów najbardziej odpowiadająca rehabilitacji i gwarantuje największy komfort psychiczny. Skorzystanie z opieki paliatywnej, hospicyjnej dla dzieci gwarantuje to, że podopieczny pozostaje we własnym domu pod opieką najbliższej rodziny ze wsparciem specjalistycznego zespołu. W skład zespołu oferującego opiekę nad chorym dzieckiem wchodzą: lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuta, psycholog, pedagodzy, ksiądz, pracownik socjalny i wolontariusze. Każda z osób ma za zadanie zapewnić jak największe wsparcie dla dziecka i jak najwyższy komfort funkcjonowania. Dodatkowo dziecko nadal może korzystać z pomocy innych specjalistów i dalszego leczenia. Specjaliści w ramach opieki domowej dla dzieci są do dyspozycji praktycznie o każdej porze i odwiedzają, podopiecznego zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. Hospicjum domowe stanowi wsparcie dla najmłodszych i pomaga rodzicom w opiece nad ciężko chorym dzieckiem.

 Hospicjum domowe dla dzieci ile kosztuje?

Opieka hospicyjna w domu jest bezpłatna. Dostępna jest dla najmłodszych dzieci, które mają udokumentowaną postępującą i nieuleczalną chorobę oraz dla cierpiących na choroby zaburzające normalne funkcjonowanie. Dokładna lista chorób, które kwalifikują, się do bezpłatnej opieki hospicyjnej w domu wyszczególniona, jest na stronach rządowych. Hospicjum domowe jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W związku z tym skorzystanie z profesjonalnego wsparcia nie jest związane z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów za opiekę.

Jak załatwić opiekę dla dziecka w domu?

Hospicjum domowe dla dzieci zdobywa obecnie coraz większe uznanie, a co za tym idzie, coraz więcej osób, decyduje się na taką formę opieki nad osobą przewlekle chorą i niebędącą w stanie samodzielnie funkcjonować. Domowa atmosfera jest bowiem dla wielu pacjentów najbardziej odpowiadająca rehabilitacji i gwarantuje największy komfort psychiczny. Dodatkowo wsparcie specjalistycznego zespołu sprawia, że nawet w domowych warunkach możliwe jest zagwarantowanie opieki na najwyższym poziomie.  Skierowanie do  takiej opieki domowej może być wystawione dla osób nieuleczalnie bądź przewlekle chorych, które wymagają stałej opieki zespołu specjalistów. Lista chorób kwalifikujących pacjentów do skorzystania z hospicjum domowego wyszczególniona jest, w  dzienniku ustaw. Hospicjum domowe, obejmuje następujące choroby i schorzenia:

Nowotwory

Niektóre zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego

AIDS

Kardiomiopatia

I wiele innych

Lista chorób jest zdecydowanie dłuższa u dzieci i obejmuje również niektóre wady genetyczne. 

Hospicjum domowe dla dzieci- czy potrzebne jest skierowanie?

Skierowanie do hospicjum domowego jest niezbędne, aby usługa była refundowana przez NFZ taki dokument wystawia lekarz prowadzący chorego. Tego rodzaju skierowanie można otrzymać również przy wypisie pacjenta ze szpitala. Lekarz specjalista na podstawie wiedzy na temat stanu zdrowia pacjenta jest w stanie podjąć decyzję o skierowanie go do tej formy opieki. Dodatkowo przygotuje całą dokumentację, która potwierdzi przebieg choroby u danej osoby. Sam dokument wystawi lekarz kierujący, który wypełni podstawowe informacje na temat pacjenta i wpisze konkretną dolegliwość pacjenta wraz z kodem ICD10. Dodatkowo do samego skierowania należy dołączyć dokumentację medyczną, potwierdzenie uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej, dowód osobisty pacjenta i osoby zgłaszającej. Hospicjum domowe na tej podstawie podejmuje decyzję o tym czy dana osoba kwalifikuje się pod taką opiekę.

Tekst:

Data utworzenia: 26 styczeń 2023

B. K.Tuleja