pasek8

Wyszukiwarka obiektów
A A A

ODWRÓCONY KREDYT HIPOTECZNY, GDY EMERYTURA NIE WYSTARCZA NA ŻYCIE

kredyt hipoJedną z form finansowego zabezpieczenia osób starszych jest umowa odwróconego kredytu hipotecznego, przez którą bank zobowiązuje się oddać Ci do dyspozycji środki pieniężne, których spłata nastąpi dopiero po śmierci kredytobiorcy, w zamian za ustanowienie zabezpieczenia na nieruchomości.

 

Kredytobiorcą może być:

  • właściciel nieruchomości,
  • osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
  • osoba, której przysługuje prawo użytkowania wieczystego,
  • współwłaściciel nieruchomości,
  • osoba, której przysługuje udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu, lub
  • osoba, której przysługuje udział w prawie użytkowania wieczystego.

 

Spłata sumy środków pieniężnych może zostać zabezpieczona bądź przez:

 

1.  ustanowienie hipoteki na nieruchomości lub prawie kredytobiorcy, bądź

2.  roszczenie banku o przeniesienie własności nieruchomości lub prawa ujawnione w księdze wieczystej.

 

Podstawą do ustalenia kwoty OKH jest wartość rynkowa nieruchomości lub lokalu, na których kredytobiorca ustanowi zabezpieczenie.

 

Wypłata tej kwoty kredytobiorcy następuje jednorazowo albo w ratach, przez okres i w wysokości określonych w umowie OKH, nie dłużej niż do śmierci kredytobiorcy. Jeżeli jednak taka umowa została zawarta z więcej niż jednym kredytobiorcą, na przykład przez małżonków, w przypadku śmierci jednego z nich, żyjącemu małżonkowi będzie przysługiwało prawo do wypłaty rat OKH, które przysługiwałyby zmarłemu współmałżonkowi, o ile nabył on po zmarłym udział we własności nieruchomości lub w prawie stanowiących zabezpieczenie OKH (w wysokości proporcjonalnej do nabytego udziału).

 

Nieruchomość w ciągu życia kredytobiorcy należy do niego, a więc kredytobiorca taki może w niej mieszkać. Po śmierci kredytobiorcy, jego spadkobiercy stają się stroną umowy OKH.

 

Spadkobiercy mają rok na całkowitą spłatę kredytu. Przy tym, każdy ze spadkobierców może dokonać spłaty kredytu hipotecznego przed upływem terminu płatności, a więc przed upływem roku od śmierci kredytobiorcy lub ostatniego z kredytobiorców. Dopiero po całkowitej spłacie przez spadkobierców OKH, wygasa prawo banku o przeniesienie własności obciążonej nieruchomości.

 

[1] Ustawa z 23 października 2014 r. o odwróconym kredycie hipotecznym (Dz.U.2016.786).

 

Tekst:

Data utworzenia: 12 luty 2021

MT