pasek8

Wyszukiwarka obiektów
A A A

Chodzik dla seniora, jaki wybrać?

 

osoba starsza chodzik jaki wybrac opiekaserwis24 plCoraz więcej osób starszych ma problemy z poruszaniem. Przyczyny są różnego rodzaju, począwszy od przebytych kontuzji poprzez problemy z kręgosłupem, biodrami, inne choroby, wiek, a skończywszy na działaniu ubocznym leków.  Aby senior czuł się pewnie i nie doświadczył poważnych problemów z układem mięśniowo-szkieletowym, może chodzić ze wspomaganiem.

Do tego celu są dostępne różnego rodzaju chodziki, kule, laski, balkoniki. Są to bardzo przydatne i wygodne urządzenia, które dają bezpieczeństwo seniorowi w czasie spacerów,  a także poruszania się w domu. Wszelkiego rodzaju pomoce ortopedyczne, takie jak chodziki, mają na celu zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa, a także umożliwienie poruszania się i samodzielności seniora. Zapoznaj się z ofertą wypożyczalni, jaki chodzik wybrać.

 

Osoba starsza, jak wybrać odpowiedni chodzik

Wybierając chodzik, czy inna nazwa balkonik musimy się kierować indywidualnymi możliwościami osoby starszej, która będzie korzystać ze wspomagania. Należy zastanowić się i przeanalizować najlepiej na kartce papieru spisując, jakie powinien posiadać funkcje i na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze. Dla osoby starszej, która ma, problemy z utrzymaniem równowagi potrzebny będzie, chodzik inny niż dla seniora, który nie ma takich schorzeń, a potrzebuje, tylko aby lekko się wesprzeć.

 

Osoba starsza z brakiem równowagi

Aby dowiedzieć się, który chodzik jest, najlepszy dla seniora z brakiem równowagi, należy wziąć pod uwagę szereg parametrów, zanim kupisz. Najpierw trzeba sprawdzić, czy wysokość chodzika będzie odpowiednia dla użytkownika.

 

Chodzik  podpórka z podparciem na łokcie

ten rodzaj chodzika zapewnia osobie starszej  maksymalny poziom równowagi i stabilności podczas chodzenia. Chodzik spełnia funkcję pionizatora dla seniorów (nie tylko) z ograniczeniami ruchowymi.

Chodzik posiada cztery koła, dzięki czemu cała konstrukcja porusza się swobodnie. Ten chodzik jest przeznaczony dla osób niepełnosprawnych, które nie mogą opierać się na rękach podczas chodzenia.

Chodzik z podłokietnikiem musi mieć możliwość dostosowania wysokości do wzrostu, aby osoba starsza miała komfort poruszania się. Jeśli będzie zbyt niski, senior będzie musiał schylać się zginając plecy lub kolana, co może powodować ból i zmęczenie. Produkty, które są, zbyt wysokie nie spełnią swojej funkcji i nie zapewnią odpowiedniego wsparcia podczas chodzenia. Zwrócić trzeba także uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany. Większość chodzików wykonana jest z aluminium lub innego lekkiego metalu,  dzięki czemu konstrukcja jest lekka i nie obciąża użytkownika. Osoba starsza musi, mieć chodzik o odpowiedniej wadze nie może być zbyt ciężki, ponieważ będzie utrudniał wygodne poruszanie się osoby niepełnosprawnej.

Zwróć uwagę na parametry, które powinien mieć powyższy chodzik:

wysokość od 100 do 130 cm do regulacji,

waga ok. 10 kg, a więc, aby nie był ciężki,

tapicerowane podtrzymanie pod pachami i biustem, aby nie ugniatało,

Ręce oparte,  

wygodne uchwyty (regulowana wysokość uchwytów)

siedzisko tapicerowane, miękkie,

hamulce w tylnych kołach,

Koła samokierujące

Należy także wziąć pod uwagę, aby osoba starsza miała odpowiednią szerokość, wysokość i wagę urządzenia. Jeśli produkty mają być używane w pomieszczeniach, muszą swobodnie przechodzić przez wszystkie drzwi, jakie są w domu. Ponadto liczy się odległość między uchwytami. Biodra powinny bez problemu pasować do chodzika. Jeśli produkt ma siedzisko, powinno mieć kilka centymetrów wolnej przestrzeni na swobodne siadanie i wstawanie.

 

Chodzik standard dla pewności i komfortu chodzenia

Senior, który jest jeszcze samodzielny i nie ma poważnych problemów z zachowaniem równowagi ma do wyboru chodzik standardowy. Można wyróżnić tu  trzy rodzaje chodzika standard.

 

Na czterech kółkach

Bardzo łatwy w prowadzeniu. Często możemy zauważyć na ulicy osoby samodzielnie spacerujące z pomocą tego urządzenia. Wszystkie mają możliwość założenia dodatkowo siatki na zakupy czy rzeczy osobiste. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, gdy osoba starsza musi sama robić codzienne zakupy.

 

Na dwóch kółkach i dwóch nóżkach, lub na czterech nóżkach

Tu trzeba podnosić część na nóżkach, aby przejść dalej, a to z kolei znacznie zwalnia stawianie kroków. Ten rodzaj chodzika jest także najczęściej wybierany do wspomagania chodu. Osoba starsza używając takiego urządzenia będzie czuła się bezpiecznie podczas spacerów zarówno na zewnątrz jak i w domu.

 

Na czterech nóżkach

gdy osoba starsza decyduje się na powolne i bardzo bezpieczne przemieszczanie się po domu jak i na zewnątrz. Jest to także bardzo funkcjonalny chodzik, który ma stelaż oparty na czterech nóżkach z regulacją wysokości, na których końcach znajdują się antypoślizgowe, gumowe końcówki i miękkie uchwyty do trzymania. Z reguły takie chodziki są wykonane z aluminium i są lekkie, aby można łatwo przestawiać. Chodzik ten także składa się i rozkłada za pomocą przycisku lub suwaka w bardzo prosty sposób bez narzędzi. 


Podsumowanie

Osoba starsza wybierając, chodzik dla siebie, musi wziąć pod uwagę wiele parametrów, jak schorzenia, swoją mobilność, wagę, wysokość, a także, w jakich warunkach będzie używany. Zakup takiego urządzenia jest refundowany przez NFZ na podstawie zaświadczenia od lekarza. Jest także możliwość wypożyczenia w wypożyczalni sprzętu za niewielką opłatą zwłaszcza jeśli rokowania są dobre i osoba starsza wraca do zdrowia. Zwróć uwagę, aby chodzik był łatwo składany co będzie potrzebne do transportu i przechowywania. Wybierz chodzik, który można łatwo złożyć do niewielkich rozmiarów.

Jak skorzystać z dofinansowania do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, zapoznaj się z przepisami.