Wyszukiwarka obiektów
A A A

Demencja, jak się komunikować?

demencja jak sie komunikowacKomunikowanie się z bliską Ci osobą , która cierpi na demencję, może być trudne, ponieważ nieporozumienia, zamieszanie i frustracja często występują w obu kierunkach. Demencja wpływa na każdą osobę inaczej, ale poświęcenie czasu na zrozumienie, jak czuje się bliska Ci osoba i przyjęcie kilku nowych strategii opieki, może mieć zasadnicze znaczenie.

Demencja- oto kilka wskazówek dotyczących rozmowy z osobą chorą na demencję twarzą w twarz, przez telefon lub wideo rozmowę:

1 . Spraw, aby rozmowy przebiegały płynnie,
2 . Mów wyraźnie,
3 . Mów spokojnie z pogodną miną na twarzy,
4 . Wybierz odpowiedni moment na rozmowę,
5 . Wybierz pomieszczenie, które będzie stosunkowo ciche, spokojne i wygodne, ułatwi wam nawiązanie dobrej i miłej rozmowy,
6 . Wyłącz telewizor, radio,
7 . Zminimalizuj inne elementy rozpraszające uwagę swojego rozmówcy jak biegający i hałaśliwy pies, kot, etc,
8 . Zastanów się nad tematami lub rekwizytami odpowiednio wcześniej,
9 . Pomyśl z wyprzedzeniem o tym, czy osoba chora na demencję może chcieć w danej chwili rozmawiać,
10.Jeśli nie widzisz chęci rozmowy, a wręcz niechęć to zrezygnuj i czekaj na odpowiednią chwile i nastrój do rozmowy,

11 . W zależności od zainteresowań możesz zapytać o ulubione hobby. Może to być np: oglądanie zdjęć rodzinnych lub przedmiotów, rzeczy jak np: zastawy obiadowe, serwis kawowy, rodzinne inne pamiątki. Mogą też być bardziej osobiste rzeczy jak: sukienki, kapelusze, apaszki (w przypadku kobiet), które mają dla bliskiej Ci osoby (chorej na demencję) szczególne znaczenie i wiążą się ze wspomnieniami. W przypadku mężczyzn może to być coś co lubił robić w życiu jak np: majsterkowanie w drewnie, malowanie, zdjęcia itp. W wielu sytuacjach jest to dobra okazja do zainicjowania rozmowy i poprowadzenia w odpowiednim kierunku. Przeczytaj, jak można poprawić pamięć.

 

Demencja jest chorobą- bądź jasny i zwięzły w rozmowie

Używaj prostego słownictwa, słów, które są znane i proste. Ograniczaj zadawanie dużej ilości pytań. Demencja to otępienie, gdzie chory na nią często Cię nie zrozumie, spróbuj powtórzyć lub uprościć to, co mówiłeś, lub użyj gestów rąk i innych wizualnych wskazówek jak przypomnienie na podstawie zdjęć.

 

Bądź cierpliwy

Słuchaj uważnie i zawsze daj swojemu rozmówcy czas na odpowiedź nawet, gdy brakuje mu słów. Unikaj kończenia zdań lub mówienia za tą osobę. Nie wyprzedzaj jej myśli jeśli nie może się wysłowić.

 

Poświęć pełną uwagę

Nawiąż kontakt wzrokowy i stań lub usiądź blisko siebie. Stwarza to intymną przestrzeń i może w razie potrzeby ułatwić czytanie z ruchu warg. Trzymanie się za ręce może również uspokoić i pocieszyć bliską Ci osobę.

 

Demencja- oceń nastrój

Zwracaj szczególną uwagę na mowę ciała bliskiej Ci osoby, musisz dostosować rozmowę do jej nastroju. Jeśli wyda się sfrustrowana, zachowaj spokój i delikatnie zachęcaj do rozmowy jeżeli się w ogóle nadarzy dobra okazja. Osoby z demencją są bardzo wrażliwe. Unikaj kłótni i bądź cierpliwy.

 

Bądź pogodny i uśmiechnięty!

Uśmiechnięta twarz to świetny sposób na rozładowanie napięcia i wprowadzenie dobrego nastroju. Do wszystkich rozmów podchodź z otwartym umysłem, tak aby w razie napotkania przeszkód komunikacyjnych można było razem śmiać się i uśmiechać.

 

Przygotuj się na zdalną rozmowę

Jeśli nie możesz osobiście odwiedzić bliskiej Ci osoby, zastanów się, czy rozmowa telefoniczna lub wideorozmowa (Skype, WhatsApp, Google Duo, Messenger i inne) byłaby odpowiednią alternatywą. Dzwoniłeś do nich wcześniej? Czy rozumieją, kto mówi? Jaki jest ich słuch? Czy ktoś może ich wesprzeć w ustwieniu nowej technologii?

Jeśli kontakt telefoniczny lub wideo ma sens, umów się na spotkanie z domem opieki nad osobami starszymi lub opiekunką, która opiekuje się bliską Ci osobą.

 

Demencja- stały kontakt jest ważny

Rutyna może być ważna dla osób żyjących z demencją. Jeśli zamierzasz często rozmawiać z bliską osobą, rozważ zorganizowanie wolnego dnia lub godziny na telefon lub wideo rozmowę. Osoba chora na demencję będzie czekać, gdy zacznie zbliżać się godzina rozmowy. Jest to niezmiernie ważne, aby dotrzymać słowa i zawsze przyjść czy zadzwonić do bliskiej Ci osoby.

Możesz zasięgnąć pomocy.

Tekst: