pasek8

Wyszukiwarka obiektów
A A A

Jak dbać o zdrowie 60+

 

60 plus jak dbac o swoje zdrowie opiekaserwis24 plKończysz 60 lat, myślisz kiedy to tak szybko zleciało. Czujesz, się dobrze nie doskwierają ci dokuczliwe schorzenia i żyjesz jeszcze pełnią życia. Nie wiesz co to szpital i chodzenie po lekarzach. Super, że masz takie zdrowie. Jednak może to czas, aby sprawdzić swój organizm, aby było jak dotychczas.

Poniżej zebrałam w punktach zalecenia, które pomogą Ci zaplanować badania, aby zapobiec ewentualnym problemom zdrowotnym.

 

Badania przesiewowe

 

Badania przesiewowe w wieku 60+, które powinieneś wykonać raz na jakiś czas, które zdiagnozują wstępnie ewentualne problemy zdrowotne. Badania wykonasz w przychodni bez skierowania. Zgłoś się do rejestracji i zapytaj

Często słyszymy w przychodni o tzw. badaniach przesiewowych i różnych innych programach z tym związanych, jak np. Profilaktyka 40 PLUS jest, to dla wszystkich począwszy od ukończenia 40 lat. Zapoznaj się jakie badania możesz wykonać całkowicie bezpłatnie

Badania przesiewowe, które powinieneś mieć wykonane, będą pomocne dla lekarza w ocenie stanu zdrowia. Po wykonaniu takich badań przesiewowych lekarz będzie mógł wcześniej podjąć decyzję, zanim choroba rozwinie się np. cukrzyca. Jednak większość zdrowych osób w wieku 60+ lub starszych powinna mieć następujące testy.

 

Każdego roku

mieć ocenę ryzyka osteoporozy

zrobić przegląd dentystyczny

mieć badanie słuchu

mieć badanie wzroku

 

Co 2 lata

mieć ocenę ryzyka chorób serca (lekarz zleci ci badania)

sprawdzić ciśnienie krwi

wykonaj mammografię lub badaj sama manualnie piersi (ja jestem za tym drugim)

wykonaj kolonoskopię jeśli masz problemy z jelitem grubym.

Jeśli masz 60+ to co 3 lata

wykonaj badanie poziomu glukozy we krwi

 

Co 5 lat

badaj cholesterol i lipidy

wykonaj wymaz szyjki macicy (kobiety)

 

W regularnych odstępach

 

kontroluj regularnie swoją skórę (sprawdzaj, czy coś na skórze nie pojawiło się  podejrzane)

poproś lekarza, rehabilitanta o ocenę upadków,  tzw. Skala Tinetti jest powszechnie stosowana przy całościowej ocenie geriatrycznej

 

Zalecenia dotyczące stylu życia

Niektóre czynniki ryzyka mogą przyczyniać się do różnych chorób w wieku 60+ lub starszych, w tym chorób serca, udaru mózgu, cukrzycy, chorób nerek i raka. Abyś nadal cieszyła się dobrym zdrowiem i kondycją fizyczną to koniecznie:

 

Rzuć palenie, jeśli palisz papierosy

Możesz uzyskać pomoc w rzuceniu palenia od swojego lekarza, który może również przepisać ci leki. Wśród środków farmakologicznych popularnością cieszy się tzw. nikotynowa terapia zastępcza. Polega ona na dostarczaniu do organizmu czystej nikotyny w postaci gum, plastrów, pastylek do ssania lub sprayów. Jest bardzo skuteczna (sprawdziłam).

 

Odżywiaj się zdrowo

Zrównoważona dieta jest ważna, zwłaszcza w miarę starzenia się, aby pomóc w utrzymaniu siły mięśni i utrzymaniu zdrowej wagi.

Każdego dnia powinieneś spożywać różnorodne produkty spożywcze, w tym owoce, warzywa, zboża, mięso, ryby, a także mleko, jogurty i sery. Ogranicz żywność zawierającą  dodatek cukru oraz alkohol, a także produkty wysoce przetworzone, gazowane, kolorowe napoje. Jedz żywność jeśli to możliwe od zaufanego rolnika.

 

Ogranicz alkohol

Kiedy masz 60+  i jesteś starszy, masz zwiększone ryzyko szkód spowodowanych piciem alkoholu. Miej na uwadze, jeśli przyjmujesz, leki to alkohol może wejść w interakcje z lekarstwami i spowodować szkody dla organizmu. Przy lekach nie wolno popijać drinków.

 

Bądź aktywny fizycznie

Jeśli jesteś ogólnie sprawny bez problemów ze stawami i dość mobilny, staraj się poświęcać co najmniej 20 minut na aktywność o umiarkowanej intensywności w większość, a najlepiej codziennie. Aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności (bez przesady) to aktywność, która jest energiczna i podnosi tętno, ale nie powoduje zbytniej zadyszki, na przykład szybkie chodzenie, jazda na rowerze, ćwiczenia ogólnorozwojowe, czyli pobudzające wszystkie partie mięśni.

Po przekroczeniu 60+ nadal lepiej jest być aktywnym fizycznej niż siedzieć tylko przed telewizorem czy komputerem.  Możesz zacząć ćwiczyć i stopniowo zwiększać ilość i częstotliwość ćwiczeń. Wybierz również ćwiczenia siłowe (ja używam hantli 3 kg) równoważne i rozciągające. Pomogą one w utrzymaniu silniejszych mięśni i kości oraz zmniejszą ryzyko upadków, które są ważne w miarę starzenia się.

 

Zapobiegaj chorobom

Lepiej zapobiegać niż leczyć to stare powiedzenie, wraz z wiekiem, zwłaszcza jeśli masz, inne czynniki ryzyka np. mama miała problemy z krążeniem czy siostra miała raka piersi. Istnieją jednak pewne rzeczy, które możesz zrobić, jeśli masz 60+ lub więcej, aby zapobiec rozwojowi różnych chorób:

 

Zadbaj o serce i naczynia

Choroby sercowo-naczyniowe obejmują choroby serca, udar i choroby naczyń krwionośnych kończyn. Powinieneś mieć ocenę ryzyka CVD co 2 lata,jak-ocenic-ryzyko-sercowo-naczyniowe), chyba że twój lekarz już wie, że jesteś w grupie wysokiego ryzyka. Twój lekarz może przeprowadzić wywiad sprawdzać ciśnienie krwi, cholesterol, a także sprawdzać inne schorzenia. Możesz zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym, przestrzegając powyższych zaleceń ( zdrowe odżywianie, ćwiczenia fizyczne) dotyczących zdrowego stylu życia, a także obniżając wysokie ciśnienie krwi.

 

Sprawdzaj ciśnienie krwi

Powinieneś mierzyć regularnie ciśnienie krwi co 2 lata lub co 6 do 12 miesięcy, jeśli masz 60+ umiarkowane ryzyko CVD i co 6 do 12 tygodni, jeśli ryzyko jest wysokie. Oprócz diety i ćwiczeń inne sposoby zapobiegania nadciśnieniu, które pomogą ci utrzymać się w dobrym zdrowiu to:

utrzymaj obwód talii poniżej 94 cm dla mężczyzn i poniżej 80 cm dla kobiet

ogranicz sól do 5 mg dziennie, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi.

 

Cholesterol i lipidy

Koniecznie sprawdzaj poziom  cholesterolu i lipidów co 5 lat za pomocą badania krwi lub co 1 do 2 lat, jeśli masz większe ryzyko CVD. Utrzymasz prawidłowy poziom cholesterolu dzięki ćwiczeniom i zdrowej diecie. Jak zdrowo jeść, sprawdź.

 

Cukrzyca typu II

Koniecznie badaj co 3 lata cukier i wykonaj inne specjalistyczne badania (krzywa cukrowa i inne). Zapytaj lekarza o diagnostykę cukrzycy, aby sprawdzić, czy masz cukrzycę typu II.  W wieku 60+ sprawdzaj co 12 miesięcy, jeśli jesteś w grupie zwiększonego ryzyka. Twój lekarz zleci  ci wykonanie badania krwi w celu sprawdzenia poziomu glukozy. Powyższe zalecenia dotyczące ćwiczeń, diety i masy ciała mogą pomóc w zapobieganiu cukrzycy typu II. Zmniejsz węglowodany w diecie, a cukier powinien spaść.

 

Udar

Jeśli jesteś w grupie wysokiego ryzyka udaru, lekarz powinien oceniać Cię najmniej raz w roku i zlecić kontrolne badania. Ocena może obejmować wywiad, testy pod kątem czynników ryzyka CVD. Pilnuj terminów kontroli stanu zdrowia jeśli masz 60+

 

Zdrowe nerki

Prawidłowe funkcjonowanie nerek powinno być oceniane przez lekarza za pomocą badań diagnostycznych co 1 do 2 lat, jeśli jesteś w grupie wysokiego ryzyka. Lekarz przeprowadzi wywiad z tobą, a także sprawdzi ciśnienie krwi i zleci badanie moczu, a także badanie krwi. Pilnuj terminów kontroli tych parametrów. Nerki są bardzo ważnym organem.

 

Kontroluj swoje piersi

Kontroluj sama regularnie podczas mycia swoje piersi. Możesz (jeśli chcesz) wykonać raz na jakiś dłuższy czas (max co 5 lat) mammografię. Kobiety z grupy podwyższonego ryzyka mogą mieć indywidualny program opracowany przez lekarza, ale sama możesz wiele zdziałać i wcześniej podjąć terapię. W przypadku zauważenia lub wyczucia jakichkolwiek nietypowych zmian skontaktuj się z lekarzem.

 

Oglądaj skórę

Jeśli masz 60+  lekarz może zbadać stan twojej skóry, ale najlepiej jak sama będziesz obserwować swoją skórę. Trudno będzie lekarzowi oglądać cię centymetr po centymetrze. Na bieżąco sprawdzaj, a jeśli zauważysz,  coś nietypowego to zgłoś lekarzowi, aby wcześniej zaradzić. Jeśli jesteś w grupie wysokiego ryzyka raka skóry, powinieneś poddawać się pełnej kontroli skóry co pół roku. Używaj naturalnych kosmetyków.

 

Cytologia szyjki macicy

Aby zbadać ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy, kobiety 60+  powinny poddać się badaniu przesiewowemu co 2 lata po ostatnim badaniu cytologicznym, a następnie co 5 lat. W każdym wieku możesz sprawdzić swoje narządy kobiece za pomocą badania cytologicznego. Jeśli występują u ciebie objawy nietypowe (w tym ból lub krwawienie z pochwy), koniecznie zgłoś się do lekarza ginekologa, aby szybko powstrzymać chorobę.

 

Jelito grube pod kontrolą

Jeśli masz 60+ lub (od 50 do 65 lat, lub od 40 do 49 lat, jeśli u najbliższych krewnych pacjenta, rozpoznano nowotwór jelita grubego) to co 2 lata zaleca się wykonanie testu na obecność raka jelita grubego za pomocą testu na krew utajoną w kale. Jeśli nawet nie masz żadnych objawów ani rodzinnej historii raka jelita grubego to wykonaj to proste, niedrogie badanie, jeśli nie obejmie cię program przesiewowy. Program jest bezpłatny i nie trzeba skierowania od lekarza. Samodzielnie pobierz próbkę kału do pojemnika zakupionego w aptece. W zależności od wyników lekarz może zalecić  ci wykonanie innych badań jak np.kolonoskopii. Zapoznaj się z warunkami programu

 

Osteoporoza- złamania, których możesz uniknąć

Osteoporoza jest coraz częściej diagnozowaną choroba w wieku 60+ ujawnia się, gdy kości tracą minerały i stają się bardziej kruche, narażając je na ryzyko złamań. Zapytaj lekarza o badania przesiewowe w kierunku osteoporozy. Program profilaktyki osteoporozy jest dla ciebie, jeśli:

masz od 50–70 lat

jesteś kobietą

nie leczysz się na osteoporozę ani nie została ona u ciebie zdiagnozowana.

Lekarz powinien przeprowadzić wywiad raz na rok, aby ocenić ryzyko osteoporozy. Jeśli doznasz złamania po niewielkim uderzeniu lub upadku, należy to dokładniej zbadać. Badanie jest nieinwazyjne i trwa ok. 15 minut. Powinieneś przestrzegać zaleceń dotyczących  odpowiedniego żywienia i ruchu na świeżym powietrzu. Poproś lekarza o zlecenie na sprawdzenie poziomu witaminy D3 (OH25). Sprawdź aktualną listę placówek realizujących program.

 

Upadki w wieku 60+

Kiedy masz 60 lat lub więcej, lekarz może podjąć ocenę ryzyka upadków  raz do roku lub co 6 miesięcy, jeśli już miałeś upadek. Wywiad lekarski będzie mógł pomóc lekarzowi podjąć ocenę ryzyka. /a wcześniej zminimalizować ryzyko nieszczęśliwych upadków powinieneś już wcześniej starać się zapobiegać. Możesz wdrożyć ćwiczenia, ruch na świeżym powietrzu, odpowiednie odżywianie, a także dbanie o suplementację. Ważne jest także, aby  przejrzeć wszelkie leki, które mogą powodować zachwianie równowagi czy zawroty głowy.

 

Wzrok i słuch

Słuch i wzrok jest bardzo ważny, aby zachować dobre zdrowie i uniknąć wielu przykrych zdarzeń jak np. upadki. Koniecznie (jeśli masz problemy) poddawaj się darmowemu  badaniu słuchu oraz badaniu wzroku. Do okulisty potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego jeśli chcesz iść na NFZ.

 

Pamięć (demencja)

W wieku 60+ coraz więcej seniorów zapada na demencję. Przyczyny tej przypadłości nie są do końca znane. Można jednak we wczesnym etapie choroby spowolnić jej postęp. Jeśli zauważasz, że masz, coraz częściej problemy z pamięcią to zgłoś się do lekarza o podjęcie wczesnej diagnozy i leczenia.

 

Zęby i dziąsła

Zapobiegaj próchnicy zębów i chorobom dziąseł poprzez regularne

szczotkowanie zębów dwa razy dziennie pastą, a także

za pomocą nici dentystycznej. Jeśli masz, protezę to dobrze jest co parę lat wymienić na nową dobrze dopasowaną, ponieważ warunki w jamie ustnej dziąseł ulegają zmianie i proteza z czasem nie pasuje.

Ogranicz spożywanie węglowodanów i cukrów w pożywieniu, a wizyty u dentysty planuj regularnie co pół roku przy dobrym stanie uzębienia. Podsumowując powyższe programy, które zostały udostępnione dla osób 60+ są, dobrym sposobem na zachowanie dobrego zdrowia co przekłada się na życie w komforcie i poczuciu bezpieczeństwa.

 

Tekst:

Data utworzenia: 20 kwiecień 2023