pasek8

Wyszukiwarka obiektów
A A A

Jak prawidłowo opiekować się obłożnie chorym?

 

obloznie chory pielegnacja opiekaserwis24 plPacjent, który jest obłożnie chory to osoba wymagająca szczególnej opieki i troski rodziny, ponieważ nie jest w stanie samodzielnie się poruszać i zadbać o własną higienę. Ważne jest, aby rodzina, bliscy wiedzieli, jakie są konieczne zasady opieki i jak karmić obłożnie chorą osobę.

Obłożnie chory, a środki higieniczne

Przestrzeganie zasad higieny jest ważnym etapem w opiece nad osobą obłożnie chorą, na którą składa się szereg czynności, takich jak:

Mycie ciała

powinno odbywać się dwa razy dziennie (rano i wieczór). Jest niezbędne, aby oczyścić skórę z produktów wydzielania gruczołów łojowych i uniknąć występowania namnażania się bakterii chorobotwórczych. Do mycia skóry należy używać miękkiej gąbki i kosmetyków pH 5,5. Specjalne chusteczki doskonale oczyszczają i nawilżają skórę. Twarz suszy się miękkim ręcznikiem, a po osuszeniu także nałożyć koniecznie krem ​​nawilżający.

Mycie nóg

Obłożnie chory powinien mieć myte nogi, a zwłaszcza stopy regularnie (codziennie). Po umyciu nóg nasmaruj umyte całe nogi tłustym kremem lub specjalnym balsamem. Mycie codzienne jest konieczne, aby zapobiec powstawaniu odleżyn na piętach. Pamiętaj o smarowaniu tłustym kremem pięt, które są szczególnie narażone na otarcia powodujące odleżyny.

Higiena narządów płciowych obłożnie chorego

Obłożnie chory wymaga szczególnego dbania o higienę okolic intymnych. Wiadomo, że osoba leżąca ma zakładane jednorazowe pieluchy (tzw. pampersy), które wchłaniają wilgoć i zabezpieczają przed zanieczyszczeniem pościeli. Mycie miejsc intymnych wykonuje się kilka razy dziennie lub tyle ile wymaga tego sytuacja. Za każdym razem myć należy specjalnym płynem lub pianką do tego celu, którą można kupić w sklepie lub aptece. Po oczyszczeniu narządów płciowych na okolice krocza i pachwin nakłada się krem ​​nawilżający lub specjalny do tego  balsam. Pieluchy są w części refundowane za okazaniem zaświadczenia od lekarza rodzinnego.

Mycie zębów

Obłożnie chory pacjent nie jest w stanie samodzielnie przeprowadzić higieny jamy ustnej, trzeba mu w tym pomóc. Dobrym rozwiązaniem są szczoteczki do zębów silikonowe, które są zakładane na palec. Można kupić w aptece lub sklepie kosmetycznym. Taka szczoteczka jest lepszym rozwiązaniem dla obłożnie chorego pacjenta, ponieważ ma możliwość bez wysiłku umyć sobie zęby. Szczoteczka nie będzie wypadać z ręki. Usta płukać podczas mycia zębów wodą z dodatkiem wody utlenionej 3% lub innego płynu do płukania.

Mycie głowy

Obłożnie chory powinien także mieć myte włosy przynajmniej raz w tygodniu. Łatwym rozwiązaniem jest gotowy zestaw do mycia głowy dla osoby leżącej. Jest to mała nadmuchiwana wanienka z wnęką na głowę, gdzie osoba leżąca nie odczuwa ucisku, ani bólu. 

Zobacz, jak wygląda wanienka do mycia głowy 

Do mycia głowy stosuje się delikatne szampony najlepiej dla dzieci lub naturalne na bazie ziół. Szampony takie są bez siarczanów i innych związków chemicznych, które delikatnie oczyszczają, skórę głowy nie powodując, podrażnień. Włosy suszy się ręcznikiem, specjalną czapeczką z mikrofibry lub suszarką do włosów. Dodatkowo pacjent obłożnie chory powinien mieć wykonane lekki masaż skóry głowy, którego działanie poprawi ukrwienie naczyń krwionośnych.

Czyszczenie przewodów nosowych

Obłożnie chory powinien mieć także regularnie czyszczone przegrody nosowe przynajmniej dwa raz w tygodniu. Do tego celu dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem jest aspirator do nosa, który ułatwi oczyszczenie z wydzieliny i drobnoustrojów. Zobacz jak wygląda aspirator.

Czyszczenie uszu 

Osoba obłożnie chora powinna mieć czyszczone także uszy dwa razy w tygodniu. W tym celu można stosować różne preparaty dostępne w aptece z odpowiednią końcówką lub tzw. elektryczny odkurzacz do czyszczenia uszu. Czyszczenie uszu ma na celu usunięcie woskowiny, zachowanie higieny ucha, poprawi słuch choremu, a także zapewni lepsze samopoczucie. 

Golenie

Osoba obłożnie chora (mężczyzna) musi mieć goloną brodę. Najlepiej do tego celu używać elektrycznej maszynki, gdzie nie będzie potrzebny krem. Maszynka elektryczna jest bezpieczna, gdyż nie można zaciąć skóry w trakcie golenia. Podczas golenia skórę lekko naciągać, aby nie było fałdów. Po goleniu twarz dokładnie umyć, osuszyć i wklepać płyn dezynfekujący, a następnie krem po goleniu.

Zapobieganie odleżynom

Często obłożnie chory, który leży, przez bardzo długi czas w łóżku, jest narażony na odleżyny, które w przypadku zakażenia mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Aby uniknąć ich wystąpienia, musisz przestrzegać następujących zasad:

Pierwszy warunek to utrzymanie skóry w czystości.

Natłuszczaj skórę chorego.

Obracaj obłożnie chorego z jednej strony na drugą co najmniej 5-7 razy dziennie.

Połóż osobę chorą na miękkim materacu.

Upewnij się, że na łóżku i bieliźnie nie ma zagnieceń.

Podawaj choremu pokarmy bogate w białka, witaminy, pierwiastki śladowe.

Masuj delikatnie miejsca często podatne na odleżyny, aby poprawić krążenie.

Utrzymuj normalną temperaturę w pokoju pacjenta.

W razie potrzeby skorzystaj z masaży, który wykona specjalny masaż mający na celu poprawę krążenia krwi.

Wsparcie psychologiczne

Obłożnie chory pacjent, przykuty do łóżka czuje się ciężarem dla swojej rodziny. Najlepszym i naturalnym rozwiązaniem dla rodziny jest pokazanie osobie chorej obłożnie, że wszyscy są z nim i z całego serca wspierają. Aby to lepiej okazać często, rozmawiaj z chorym oczywiście w miarę możliwości, siadaj na jego łóżku i wykonuj pewne czynności w jego pokoju, jak prasowanie, przebywanie z dziećmi itp. Zachowanie takie pomoże choremu poczuć się pełnoprawnym członkiem rodziny i poczuć troskliwą opiekę rodziny i najbliższych.