Opieka całodobowa nad seniorem- co to jest?
Pomimo wyjątkowego charakteru roli każdego opiekuna, opiekę rodzinną charakteryzują szerokie i różnorodne obszary działalności. Opieka obejmuje zarówno pomoc w codziennych czynnościach i zapewnienie bezpośredniej opieki podopiecznym seniorom, a także poruszanie się po złożonych systemach opieki nad osobami niedołężnymi, niepełnosprawnymi z tytułu ich schorzeń.
Opieka całodobowa nad seniorem co obejmuje?
-
świadczenia opiekuńcze takie jak:
- pomoc w pracach domowych,
- pomoc w poruszaniu się,
- asekuracja w czasie spacerów,
- wsparcie emocjonalne, społeczne,
- opieka zdrowotna i medyczna.
Każde z powyższych zadań ma wiele czynności, w które angażuje się opieka całodobowa nad seniorem, w tym na przykład ciągłe rozwiązywanie problemów, podejmowanie decyzji, komunikowanie się z członkami rodziny oraz pracownikami służby zdrowia, opieki społecznej, agencji, a także ciągła czujność nad podopiecznym. Sposób, w jaki opiekunowie radzą sobie z tymi zadaniami, zależy od ich wartości, preferencji, wiedzy i umiejętności, a także od zaangażowania indywidualnego.
Opieka całodobowa nad seniorem, a rodzaje schorzeń
Różna jest kombinacja czynności związanych z opieką nad osobą starszą.
Jedną z trudniejszych jest opieka nad osobami z demencją. Jest jednym z najbardziej wymagających rodzajów opieki. Drugim trudnym rodzajem opieki jest opieka nad seniorami chorymi na choroby nowotworowe. Na przykład zauważono, że chorzy na raka częściej pomagali opiekunowi przy wstawaniu z łóżka podczas gdy opiekunowie z demencją częściej radzili sobie z nietrzymaniem moczu.
Opieka domowa nad seniorem, a pomoc w pracach domowych
Następnymi zadaniami jakie zapewnia opieka całodobowa nad seniorem jest pomoc opiekunów w pracach domowych, takich jak:
Zakupy dla seniora, pranie pościeli, bielizny podopiecznego, drobne prace domowe w otoczeniu seniora, utrzymanie porządku w pomieszczeniach, gdzie przebywa podopieczny, ścieranie kurzy, podlewanie kwiatów, posiłki dla seniora, transport seniora np. do lekarza, rodziny na rehabilitację, spacery z seniorem, rachunki, zarządzanie pieniędzmi seniora ogólne utrzymanie domu, opieka specjalistyczna, a nawet wyprowadzanie psa na spacer. Obowiązki te są często wykonywane codzienne, jeśli starsza osoba potrzebuje pomocy z powodu ograniczeń zdrowotnych lub funkcjonalnych.
Opieka domowa nad seniorem, a świadczenia związane z mobilnością
Opiekunowie sprawujący opiekę nad osobami starszymi pomagają swojemu podopiecznemu w czynnościach takich jak:
-
poruszanie się po domu w obrębie gospodarstwa domowego,
- przyjmowaniu leków,
- umawianie wizyt lekarskich.
Seniorzy otrzymują najwyższy poziom pomocy od swoich opiekunów. Ponadto opiekunowie osób starszych pomagają w innych czynnościach niezbędnych dla poprawy stanu zdrowia osoby podopiecznej takich jak np.:
- zarządzanie lekami,
- zadania medyczne przy ranach pielęgnacyjnych skóry.
Seniorzy z demencją lub innymi schorzeniami, które poważnie upośledzają funkcje poznawcze, mogą również wymagać stałego nadzoru i praktycznej pomocy ze względu na ich ograniczenia ruchowe.
Opieka całodobowa nad seniorem obejmuje także czynności jak:
-
chodzenie z podopiecznym (asekuracja),
- przenoszenie np.: wchodzenie i wychodzenie z łóżka i krzeseł, przechodzenie z łóżka na wózek inwalidzki,
- kąpiel lub prysznic,
- ubieranie się i rozbieranie podopiecznego,
- karmienie podopiecznego,
- toaleta np.: wchodzenie i wychodzenie z toalety,
- radzenie sobie z nietrzymaniem moczu czy stolca.
Wsparcie emocjonalne i społeczne w opiece nad seniorem
Kiedy seniorzy po raz pierwszy potrzebują opieki z powodu rosnącej słabości lub wyniszczającej choroby, wymagają wtedy wsparcia emocjonalnego i społecznego, które różni się od zwykłych relacji między członkami rodziny . Nie zawsze rodzina jest w stanie zagwarantować odpowiednie wsparcie emocjonalne. Dlatego jedną z ważnych zmian jest równowaga wzajemności w relacji między opiekunem, a odbiorcą opieki (podopiecznym). Ponadto reakcja emocjonalna osoby objętej opieką na zmieniające się okoliczności związane z postępującą chorobą może wymagać wyższego poziomu emocjonalnego wsparcia ze strony opiekuna. Opieka nad osobą starszą wymaga wówczas więcej cierpliwości, zrozumienia i oddania.
W wyniku postępującej choroby czy wieku podopiecznego opiekunowie mogą mieć do czynienia z objawami takimi jak:
-
lęk,
- depresja,
- drażliwość,
- złość,
- całkowite zamknięcie się przed opiekunem włącznie z odmową przyjmowania pokarmów i leków.
Zmiany te mogą być na początku prawie niezauważalne. Wraz z postępującą chorobą, zmiany w relacji mogą przybierać na sile. I odwrotnie, zmiany w relacjach mogą nastąpić nagle, jak w przypadku udaru.
Wśród przypadków jakie zaobserwowano po udarze w badaniu, w pierwszym roku opieki poudarowej, opiekunowie ankietowani zgłosili najbardziej stresujące problemy występujące u podopiecznych takie jak:
- słaba komunikacja z podopiecznym,
- podopieczny smutny,
- podopieczny przygnębiony,
- podopieczny czuł się samotny,
- podopieczny czuł się bezwartościowy lub jak ciężar
- podopieczny wydawał się niespokojny lub zmartwiony,
- narastająca frustracja związana z pogorszeniem stanu zdrowia,
- kwestie intymności.
Opieka całodobowa nad seniorem, a opieka zdrowotna i medyczna
Opieka całodobowa nad seniorem wykonuje szereg czynności pielęgniarskich, medycznych, które kiedyś były wykonywane wyłącznie przez licencjonowanych lub certyfikowanych specjalistów w szpitalach lub domach opieki.
Jest to efekt nieustających wysiłków zmierzających do skrócenia czasu hospitalizacji i szybszy powrót do zdrowia podopiecznych. Dziedzina opieki zdrowotnej i medycznej w roli opiekuńczej jest coraz bardziej złożona. Kiedyś po prostu podawano leki i świadczono opiekę podopiecznemu. Obecnie leki przepisywane do użytku domowego są dostarczane nie tylko doustnie, ale także w postaci plastrów, inhalacji, zastrzyków i dożylnie. Gdy podopieczny jest poważnie chory lub poważnie upośledzony, opiekun może również zarządzać procedurami i sprzętem technicznym, takim jak rurki do karmienia i drenażu, cewniki, a także zarządzać objawami i monitorować stan podopiecznego 24 godziny w porozumieniu i pod nadzorem lekarza i pielęgniarki. Zaangażowanie rodziny przy aktywnym udziale opiekunów osób starszych w sprawy zdrowotne i medyczne w domu stało się bardziej powszechne i często jest znacznie bardziej złożone niż kiedyś.
Podczas leczenia raka opiekunowie są odpowiedzialni za wykonywanie wielu czynności związanych z opieką zdrowotną i medyczną w domu, w tym takimi jak:
- skutki uboczne choroby (wymioty, biegunka, zatwardzenie, bóle, etc),
- żywienie dojelitowe,
- opatrywanie ran,
- obsługa pomp infuzyjnych,
- leczenie ostrych stanów jak np.: gorączka, odwodnienie.
Seniorzy mający inne przewlekłe schorzenia towarzyszące oprócz nowotworu, takie jak choroba sercowo-naczyniowa, cukrzyca, zapalenie stawów, zły stan zdrowia psychicznego, problemy z poruszaniem się czy inne mogą bardzo komplikować leczenie chorób współistniejących przy leczeniu onkologicznym .
Koordynacja opieki w opiece nad seniorem- co to jest?
Rola opiekunów osób starszych po wypisaniu podopiecznego ze szpitala lub innej wykwalifikowanej placówki opiekuńczej jest bardzo ważna. Specyficzna rola opiekuna podczas tego procesu może się różnić w zależności od potrzeb opieki osoby starszej, relacji opiekuna do seniora oraz miejsca zamieszkania opiekuna w stosunku do tej osoby. Biorąc pod uwagę, że obecne badania pokazują, jak dostępność i gotowość opiekunów może wpływać na jakość i przebieg opieki poszpitalnej osób korzystających z opieki oraz że pomoc opiekuńcza znacznie skraca czas rekonwalescencji po chorobie rola opieki nad osobami starszymi odgrywa kluczową rolę w szybkim i bezpiecznym powrocie do zdrowia seniora.