pasek8

Wyszukiwarka obiektów
A A A

Opieka seniora, jak zaplanować pomoc, aby pozostać w domu

 

opieka seniora jak zaplanowac pomoc aby pozostac w domuSą sytuacje, gdy nagle stajemy przed faktem… i nie wiemy, co dalej robić:

“Kiedy zostałem sam po śmierci żony, po prostu otwieram puszkę z gotowym daniem na obiad. “Schody stają się bardzo trudne   do pokonania, a łazienka jest na piętrze. “Mieszkaliśmy tu od 50 lat. Całe życie spędziłem tu. Żadne inne miejsce nie będzie nowym domem.

To typowe problemy osób starszych, które wcześniej czy później mogą dotyczyć nas wszystkich. Przychodzi czas, że, jak nigdy dotąd pragniemy zostać w naszym domu, chociaż coś się zmieniło lub wiesz, że może w niedługim czasie zmienić się na gorsze.  Być może nie potrzebujesz teraz pomocy, ale mieszkasz ze współmałżonkiem lub członkiem rodziny, który jej potrzebuje lub zaczął podupadać na zdrowiu. Każdy ma inną sytuację, ale i ukryte marzenie — „Chce zostać we własnym domu!” Na pierwszy rzut oka wydaje się, że zmiana musi nastąpić dla twojego dobra, jak bezpieczeństwo i spokój rodziny. Są, jednak rozwiązania, które przy odpowiedniej pomocy i organizacji mogą spełnić twoje marzenie.

  

Opieka nad seniorem we własnym domu w miarę starzenia się jest najlepszym rozwiązaniem dla osób starszych

W artykule tym podpowiemy, jak można, ułatwić sobie życie będąc z osobą, która nie może swobodnie się poruszać. Gdy obydwoje macie problemy z chodzeniem lub sam jesteś samotny po stracie współmałżonka. Sytuacji podobnych może być o wiele więcej. Dowiesz się, jak odnaleźć się w nowej sytuacji i znaleźć potrzebną pomoc do dalszego niezależnego życia we własnym domu.

Jak zaplanować z wyprzedzeniem, aby pozostać w domu 

Poukładanie życia na nowo w sytuacji, gdy jesteś sam czy masz, do opieki chorą żonę nie będzie łatwe, ponieważ nigdy nie wiadomo, jak zmieni się sytuacja i twoje potrzeby. Pierwszym krokiem jest zastanowienie się, jakiego rodzaju pomocy potrzebujesz teraz i możesz potrzebować w najbliższym czasie. Jeśli mieszkasz sam, więc w twoim domu nie ma nikogo, kto mógłby ci pomóc. Dzieci i bliscy mieszkają wprawdzie niedaleko, ale pracują i mają swoje życie, a ty nie chcesz być dla nich kulą u nogi.

Opieka seniora może być dużym wsparciem dla ciebie

Jednym ze sposobów rozpoczęcia planowania jest przyjrzenie się wszelkim chorobom, takim, jak tak zwane choroby przewlekłe: cukrzyca, choroby krążeniowe, problemy z chodzeniem (od bioder, kręgosłupa), zaćma czy inne, na które ty lub twój współmałżonek może cierpicie.

Po pierwsze, zaproś do siebie swoją najbliższą rodzinę (dzieci, wnuki, krewnych) i porozmawiaj o swoich obecnych i nadchodzących problemach. Nie warto dusić w sobie. Nie każdy jest domyślny, a to tylko może ci zaszkodzić, jakbyś potrzebował pomocy. Rodzina musi znać sytuację, a nie domyślać się.

Po drugie, porozmawiaj także szczerze ze swoim lekarzem o tym, jak takie problemy zdrowotne mogą utrudniać komuś życie i funkcjonowanie. Zapytaj, czy są jakieś możliwości pomocy w twojej sytuacji, aby nadal mieszkać w swoim domu.

Po trzecie, jeśli jesteś opiekunem starszej osoby dorosłej, dowiedz się, jak możesz zapewnić jej wsparcie, którego potrzebuje, aby mogła pozostać we własnym domu.

  

Opieka seniora,  gdzie szukać pomocy?

Możesz uzyskać prawie każdy rodzaj pomocy w swoim domu, często za opłatą, ale także i darmową. Jest wiele form pomocy osobom starszym.  Instytucja, która udzieli  ci informacji i pomocy to:

MOPS, do którego możesz zadzwonić i opowiedzieć swoją sytuację. Przeczytaj  więcej o pomocy z MOPS

Prywatne usługi opiekuńcze to komercyjne wsparcie na godziny lub opieka z zamieszkaniem.

W obu powyższych formach opieki będzie świadczona opieka zgodnie z  potrzebami.

Opieka seniora, na jakie wsparcie możesz liczyć, aby  pozostać w swoim domu?

Decydując, się na pozostanie we własnym domu będziesz musiał, zastanowić się, w jakich czynnościach potrzebujesz pomocy.  Kiedy przyjdzie koordynator z MOPS na wstępną rozmowę i rozeznanie twojej sytuacji, aby ustalić zakres wsparcia. Tak samo z prywatną opieką, którą wynajmiesz. Musisz wiedzieć, jaka pomoc będzie ci potrzebna. Będziesz płacić na godzinę za konkretne usługi np. takie jak: Higiena, pomoc w domu, Posiłki, Pilnowanie płatności,

Wyjątek stanowi i jest darmowa:

Zdalna opieka i monitoring bezpieczeństwa

Higiena osobista: kąpiel, mycie włosów lub ubieranie się staje się coraz trudniejsze.  Może krewny lub przyjaciel mógłby ci czasami pomóc, ale te czynności trzeba wykonywać regularnie i kilka razy dziennie. Najlepszym wyjściem będzie zatrudnieni wyszkolonego opiekuna czy to z MOPS, czy prywatnie na kilka godzin  każdego dnia.

Pomoc w domu, a opieka seniora:  Z pewnością  potrzebujesz (lub będziesz potrzebować) pomocy w pracach domowych, takich jak sprzątanie, prasowanie, pranie, prace w ogrodzie, zakupy spożywcze i wybranie leków z apteki.  Wszystkie te czynności może wykonywać inna osoba, ale czy nie lepszym rozwiązaniem będzie jedna opiekunka, która szybko, sprawnie to zrobi. Zapomniałeś wziąć lekarstw, czy zapominałeś o wizycie u lekarza? Tu także bardzo dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem będzie pomoc domowa, która o wszystko zadba. To tak zwana „niezapominajka”. Możesz też  wynająć usługi sprzątania i ogrodnictwa, a może ktoś, kogo znasz, ma do zaproponowania gospodynię, która także zrobi pranie i prasowania, a także zakupy i ugotuje obiad. Jednak w takim przypadku musisz wszystko razem skoordynować, zatrudnić kilka osób do pomocy, a to będzie już uciążliwe i znacznie droższe. 

Posiłki mogą także być przy opiece nad seniorem. Martwisz się, że możesz nie dać rady przyrządzić sobie odpowiednich, wartościowych posiłków? A może masz dość jedzenia w samotności? Czasami możesz zamówić jedzenie (obiad) na wynos z dowozem do drzwi. Jeśli nie możesz codziennie przyrządzać świeżych i wartościowych posiłków, gdzie trzeba poświęcić sporo czasu, możesz wykupić sobie abonament na obiady. Dostaniesz regularnie o tej samej porze pełnowartościowy posiłek. Możesz czasami, jeśli czujesz się na siłach, wyjść do restauracji, gdzie wybierzesz, sobie co chcesz do jedzenia, a przy okazji spotkasz tam znajomych. Innym rozwiązaniem będzie zatrudnienie opieki do domu, która może przyrządzać i podawać posiłki zgodnie z życzeniem i zaleceniami lekarskimi.

Pilnowanie płatności, tu także pomoże opieka seniora. Martwisz się, że płacisz rachunki z opóźnieniem lub wcale? Czy formularze, które dostajesz, są nie do przebrnięcia? Może musisz skorzystać z internetu? Tu także dużym wsparciem będzie osoba, która ogarnie wszystkie sprawy finansowe, jak płacenie comiesięcznych rachunków. Możesz uzyskać dużą pomoc w tej kwestii. Jeśli korzystasz z komputera, możesz płacić rachunki przez Internet (on-line). Skontaktuj się ze swoim bankiem w celu omówienia formy płatności. Jest możliwość uzgodnić ze swoim bankiem, aby pobierał automatycznie z twojego konta pieniądze i przelewał należność za fakturę. Musisz zlecić bankowi taką usługę, ale i tak co miesiąc sprawdzaj, czy przelewy zostały prawidłowo wykonane. Poproś, aby bank wysyłał potwierdzenie na maila, że dany rachunek został opłacony. Czasami jest tak, że bank przeoczy, a problemy będziesz miał ty. Musisz to kontrolować. Uważaj, aby uniknąć oszustw finansowych. Nigdy nie podawaj nikomu swojego numeru PIN do konta, karty bankomatowej, ani innych poufnych informacji przez telefon (chyba że sam dzwoniłeś) lub w odpowiedzi na wiadomość e-mail. Najlepiej, zrób to ze swoją najbliższą rodziną lub osobą bardzo dobrze znaną i zaufaną. Zawsze sprawdzaj wszystkie rachunki. 

Zdalna opieka i monitoring bezpieczeństwa w opiece seniora to program działający już od jakiegoś czasu zwłaszcza w dużych miastach. Jest to darmowy program, w którym uczestnik (senior) może dobrowolnie do niego przystąpić. Program „Korpus Wsparcia Seniorów” skierowany jest  do osób, które ukończyły 65 lat.

W ramach tego programu realizowane są dwie formy pomocy.

Pierwsza polega na pomocy wolontariuszy, którzy pomogą lub wykonają: zakupy, pomogą w wizytach u lekarza i w załatwianiu podstawowych spraw urzędowych, w dostarczaniu ciepłych posiłków, produktów żywnościowych oraz paczek z podstawowymi artykułami pierwszej potrzeby. Tu jest także pomoc psychologiczna (np. po śmierci współmałżonka lub inne problemy).

Druga forma pomocy jest skierowana do osób starszych, ale bardziej mobilnych w codziennym życiu. Senior dostaje tzw. opaskę bezpieczeństwa, która będzie na bieżąco monitorować prawidłowe funkcje organizmu, a także dbać zdalnie o twoje bezpieczeństwo. Opaska ma co najmniej dwie wybrane funkcje:

przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS,

detektor upadku,

czujnik zdjęcia opaski,

lokalizator GPS,

funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami lub funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe.

Wszystkie te sygnały są odbierane w centrali monitorującej i w razie potrzeby udzielana jest szybka pomoc.

Czytaj więcej o programie tutaj.

Jeśli pobyt w domu jest dla Ciebie ważny, ale nadal możesz mieć obawy dotyczące bezpieczeństwa, poruszania się w codziennych czynności, zadzwoń do fachowej pomocy. Przeanalizuj, na spokojnie z ołówkiem i kartką w ręku spisując wszystko „za” i „przeciw”. Porozmawiaj z najbliższą rodziną, która zawsze będzie ci pomocna. Z pewnością razem wybierzecie najlepsze rozwiązanie.

Sprawdź, czy kwalifikujesz się do świadczeń z MOPS?

Zadzwoń do oddziału w swojej okolicy i porozmawiaj, jaką pomoc możesz dostać, aby pozostać w swoim domu.

Tekst:

J. Zielska

31 lipca 2023