pasek8

Wyszukiwarka obiektów
A A A

Opieka nad osobą starszą, jak zorganizować opiekę?

 

opieka nad osoba starsza co trzeba wiedziec opiekaserwis24 plDzięki innemu stylowi życia, dostępnej opiece medycznej długość życia stale się wydłuża. Nigdy do tej pory w historii ludzkości odsetek osób starszych nie był tak wysoki i stale rośnie. W związku z tym zmienia się jakby zapotrzebowanie na pewne usługi, a co za tym idzie, zawody. Coraz więcej rodzin staje przed potrzebą zorganizowania opieki nad bliskimi.

Jeszcze niedawno, gdy pokolenia dziadków, dzieci i wnuków mieszkało razem pod jednym dachem, problem opieki nie istniał. Wtedy, opieka nad osobą starszą czy niepełnosprawną spadała mniej więcej po równo na barki wszystkich domowników. Teraz przy zmianie stylu życia, pracy sytuacja uległa całkowitej zmianie. Z tego artykułu dowiesz się jak sobie poradzić.

Niestety z wiekiem przychodzą niekiedy różne dolegliwości, czy to tzw. choroby przewlekłe czy niesprawność ruchowa spowodowana przez różne czynniki. Gdy jesteśmy, młodzi wydaje się, że nigdy nie będziemy potrzebować pomocy innych i we wszystkim damy sobie radę. Jednak tak nie jest i w obliczu starości potrzebna jest pomoc bliskich, a także i czasami bardziej profesjonalne wsparcie. Dlatego opieka nad osobą starszą jest zadaniem trudnym i odpowiedzialnym, wymagającym cierpliwości i taktu, a także specjalnych umiejętności medycznych oraz wiedzy z zakresu geriatrii i psychologii. Potrzebny jest także czas, który trzeba przeznaczyć na opiekę. W wielu przypadkach osoby starsze potrzebują pomocy nawet w najprostszych codziennych czynnościach.

Opieka nad osobą starszą w rodzinie- co musisz wiedzieć

W naszej kulturze przyjęte jest dbanie o starszych, uważa się, że nikt nie może lepiej zaopiekować się swoimi rodzicami niż najbliższa rodzina. Mamy przekonanie,  że naszym bliskim najlepiej będzie w domu, pod naszą opieką. Jeśli tak zdecydujemy, to musimy dobrze wszystko zaplanować i zorganizować.

Wszystko zależeć będzie od sytuacji zdrowotnej osoby wymagającej opieki. Jeśli opieka nad osobą starszą będzie wymagała większego zaangażowania i zdecydujesz się pełnić funkcję pielęgniarki, będziesz potrzebować umiejętności medycznych, a im trudniejszy stan twojego bliskiego, tym więcej ich powinno być. Musisz umieć mierzyć ciśnienie krwi, kontrolować poziom cukru, wykonywać masaże, w razie potrzeby wykonywać zastrzyki, dbać o skórę, aby zapobiegać odleżynom, wiedzieć, jak prawidłowo pielęgnować obłożnie chorego, jak go karmić, umieć zauważyć pierwsze objawy zapalenia płuc, dbać o higienę, zmieniać pieluchy i wykonywać wiele innych czynności. 

Opieka nad osobą starszą wymaga cierpliwości, którą musisz mieć oprócz wielu innych obowiązków. Z czasem sytuacja może ulec pogorszeniu i opieka nad osobą bliską może stać się przekraczająca twoje możliwości i siły.  

Inną kwestią jest przygotowanie warunków mieszkaniowych do nowej sytuacji. 

Dom musi spełniać potrzeby osoby starszej. Trzeba wziąć pod uwagę, jeśli nie ma poręczy przy schodach, specjalnego łóżka, które będzie niezwykle pomocne w czasie opieki czy innego specjalnego sprzętu rehabilitacyjnego jak chodzik, wózek, nakładka na ubikację. Oczywiście to tylko niektóre z podstawowych sprzętów, bez których bardzo trudno będzie się obejść. Opieka nad osobą starszą w domu jak wyżej opisane wymaga ogromnego zaangażowania, a także poświęcenia czasu co może wiązać się z rezygnacją z pracy zawodowej. Tu możesz poczytać więcej o opiece specjalistycznej.

Opieka w domu

Pielęgniarka czy opiekunka  to nie tylko zawód, ale i powołanie. Nie każdy może zostać pielęgniarką czy opiekunką. Osoby, które chcą pomagać i poświecić swoje życie jako wsparcie w opiece nad osobami starszymi, powinny posiadać  doświadczenie praktyczne, a także szczególny cechy charakteru, jak: cierpliwość, umiejętność znalezienia podejścia nawet do najtrudniejszych charakterów, odpowiedzialność, uważność, optymizm, pogodę ducha i uczciwość, to główne cechy dobrej opiekunki i pielęgniarki. Znalezienie samemu takiego specjalisty jest trudne, ale z pomocą specjalistycznych firm, o wiele łatwiejsze. Pamiętaj, że opieka nad osobą starszą powinna być monitorowana przez rodzinę, zwłaszcza gdy powierzasz zdrowie, życie i dobre samopoczucie bliskiej osoby. Jeśli Twój bliski cierpi na lekką demencję, nie jest samotny, jest mniej lub bardziej samodzielny, ale ma trudności w sprawach domowych, pielęgniarka lub opiekunka  może być najlepszym rozwiązaniem. Pomoże, gdy nie będzie cię w domu. Jest tu możliwość zatrudnienie opieki z MOPS. Jest to odpłatne w zależności od dochodów osoby wymagającej opieki. Przed otrzymaniem pomocy przeprowadzany jest wywiad w rodzinie i wystawiana odpowiednia ocena sytuacji i zakresu pomocy.

Opieka nad osobą starszą w placówce

Istnieją różne rodzaje placówek dla osób starszych. Są ośrodki, które przyjmują osoby całkowicie samodzielne ruchowo w dobrej kondycji zdrowotnej, jak i osoby z ograniczoną sprawnością ruchową, osoby po ciężkich urazach, operacjach, przewlekle chorych i obłożnie chorych. Takie pensjonaty zapewniają zarówno opiekę dzienną, jak i programy rehabilitacyjne, mogą być przeznaczone na pobyt czasowy lub stały. Wszystkie placówki tego typu są państwowe jak i prywatne. Państwowe, jak i prywatne placówki (domy opieki, hospicjum), zapewniające  profesjonalną opiekę osobom starszym, pod wieloma względami. Z reguły znajdują się na terenach bogatych w zieleń z terenem pięknie zagospodarowanym w ławeczki, alejki spacerowe i inny sprzęt rekreacyjny. Warunki mieszkalne są doskonałe w 1-4 osobowych pokojach z węzłem sanitarnym, a niekiedy i małymi kuchenkami. Opieka nad osobą starszą wymaga opieki lekarskiej, pielęgniarskiej, którą gwarantują wszystkie placówki przez całą dobę. 

Poza opieką lekarską, codzienną opieką i programami rehabilitacyjnymi, ośrodki zapewniają również rozrywkę: specjalne programy integracyjne, zajęcia tematyczne, prelekcje, wspólne koncerty, zabawy, uroczystości różnego typu, święta, spacery, pikniki, zajęcia fakultatywne i sportowe.

Osoby starsze w takich ośrodkach nie tylko mieszkają, ale żyją pełnią życia, komunikują się z rówieśnikami i nawiązują nowe znajomości. Wszystko to ma na celu zapobiegać rozwojowi depresji, która tak często dotyka ludzi w starszym wieku.

Opieka nad osobą starszą w placówce medycznej, odbywa się także w tzw. hospicjum (stacjonarne), czy na oddziale geriatrycznym w szpitalu. Z takiej profesjonalnej opieki mogą skorzystać osoby z chorobami różnego rodzaju, gdzie udzielana jest fachowa pomoc ratująca niekiedy życie.

Wiele szpitali posiada oddziały opieki paliatywnej.  Przeznaczone są one dla osób starszych w bardzo ciężkim stanie np. w ostatnich stadiach chorób onkologicznych, dla pacjentów z silnym bólem itp. Jeśli medycyna nie jest już nic pomóc, przychodzi kolej na hospicja, których zadaniem jest w jak największym stopniu ulżyć cierpieniu osoby chorej. 

Jakie są koszty opieki?

Opieka nad osobą starszą w wielu przypadkach jest refundowana przez NFZ. Jeśli zdecydujesz, się opiekować samodzielnie w domu najbliższym to z pewnością wyjdzie, najtaniej. Środki higieniczne, leki w części pokrywa ubezpieczenie, które każdy posiada (NFZ). Nie będzie potrzeby płacić za opiekę, a wiele czynności wykonasz samodzielnie. Możesz w razie potrzeby wynająć pielęgniarkę lub opiekunkę na godziny. Opieka w domu z hospicjum domowym może także być darmowa pod warunkiem, że dostaniesz skierowanie od lekarza.

Opieka nad osobą starszą w opiece stacjonarnej, jak domy opieki różnego rodzaju, tu musisz się liczyć z wydatkiem minimum parę tysięcy na miesiąc. Im wyższy standard, tym drożej. Tu stawka jest ustalana przez dom opieki. Płaci osoba starsza (70% emerytury), a resztę, jeśli nie wystarcza, na pokrycie kosztów to dopłaca, rodzina lub samorząd. 

Oddziały szpitalne geriatryczne, opieki paliatywnej (hospicjum stacjonarne) są jak szpitale państwowe, a więc nic nie płacisz. Wszystko załatwia NFZ, ale musi być skierowanie od lekarza. 

Oddziały hospicjum stacjonarnego, jak Caritas tu pobierana jest opłata 70% emerytury (netto). Wyroby medyczne i leki dostarcza także hospicjum stacjonarne (pacjent nie płaci). Okres pobytu jest uzależniony od comiesięcznie oceny wg skali Barthel. Jeśli stan chorego nie poprawia, się to pozostaje, w hospicjum stacjonarnym pod specjalistyczną opieką nadal. 

Opieka nad osobą starszą  z MOPS jest częściowo odpłatna po przeprowadzeniu zdolności finansowych osoby zainteresowanej opieką. Zapoznaj się z przykładowym cennikiem usług opiekuńczych.

Podsumowanie

Form pomocy osobom starszym jest dużo. Państwo zadbało o dofinansowanie w różnych sytuacjach. Osoby obłożnie chore w podeszłym wieku z poważnymi chorobami, takimi jak choroba Alzheimera czy Parkinsona, nowotwory, po udarze mózgu, wymagają stałej opieki i terminowego przyjmowania leków. Usługi opieki domowej (pielęgniarskie, opiekuńcze) w tym przypadku będą zbyt drogie, a warunki domowe niewystarczające. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednia placówka, w której specjaliści zajmą się osobą starszą przez całą dobę, a jej stan będzie pod stałym nadzorem lekarzy i pielęgniarek.

Gdy opieka nad osobą starszą nie wymaga bardzo specjalistycznej opieki medycznej i jest w odpowiedniej formie, lubi towarzystwo to domy opieki państwowe czy prywatne są odpowiednim wyborem. 

Wszystkie powyższe informacje mogą być pomocne w podjęciu kierunku opieki nad osobą starszą. Podanie dokładnych cen nie jest możliwe z uwagi na zmieniające się stawki, a także różny zakres opieki.