pasek8

Wyszukiwarka obiektów
A A A

Starzenie się organizmu co to jest?

 

starzenie sieStarzenie naszego organizmu to kolejny etap w życiu każdego człowieka. Jest to stopniowy, ciągły proces naturalnych zmian, który rozpoczyna się już  we wczesnej dorosłości. W wieku już około 40 lat wiele funkcji organizmu zaczyna stopniowo zanikać i następują zmiany. Przyjmuje się, że 65+ jest uznawany za okres senioralny, a jest to związane z przejściem na emeryturę (tak przyjęto na zachodzie).

Wiek biologiczny odnosi się do zmian w organizmie, które często są widoczne z upływem czasu. Zmiany te dotykają niektórych ludzi wcześniej pozostałych później, a są i tacy, u których zmiany biologiczne bywają opóźnione znacznie. Są ludzie w wieku 65+ i nawet około 10 - 15 lat młodsi biologicznie.

Wiek psychologiczny jest to określenie zachowań i odczuć ludzi w określonym wieku.

Są osoby w wieku po 80- tce, gdy starzenie się jakby ich “nie obchodzi”.  Żyją, nadal pełnią życia są aktywne zawodowo, planują przyszłość, uczęszczają na zajęcia z podobną, młodszą grupą jak choćby modne ostatnie 20 lat, Uniwersytety III Wieku czy koła zainteresowań różnego rodzaju. Tacy ludzie są postrzegani za psychicznie młodszych. Powoduje to, że większość aktywnych osób nie potrzebuje pomocy geriatry (lekarza specjalizującego się w opiece nad osobami starszymi). Są jednak osoby potrzebujące już pomocy geriatry w młodszym wieku chronologicznym ze względu na swoje schorzenia.

 

Jakie są objawy starzenia się?

Starzenie się naturalne oznacza, że musimy się z tym oswoić i w miarę pogodzić, ale nie poddać i wmawiać sobie, a ja to już jestem stara ” tak to już musi być” itp. Nie przeskoczymy samych siebie i czasu nie cofniemy, ale… możemy go spowolnić.

Starzenie nasze jest normalnym procesem i chociaż patrząc, na innych równolatków widzimy, że tak fajnie się trzymają, a my już nie do końca... Jednak to wciąż możemy coś zrobić, aby to zmienić. Każdy z nas starzeje się nieco inaczej, niektóre zmiany wynikają z procesów wewnętrznych, czyli samego starzenia się. Tak więc takie zmiany, choć niepożądane, są uważane za normalne i czasami nazywane są „starzeniem się naturalnym”. Zmiany te znajdą u każdego, kto żyje wystarczająco długo. Przykładem może tu być nierzadka choroba oczu, “zaćma”. Zmiany w oczach mają w większości wszyscy seniorzy. Tak więc problemy ze wzrokiem po 50 uważane są za normalne z powodu wieku. Drugim znanym przykładem są problemy z biodrami. Przychodzi wiek około 60+ i coraz więcej ludzi zaczyna odczuwać bóle w pachwinach i nie może chodzić. Idąc, do lekarza usłyszą, że to normalne, bo ma pani już takie lata, że “tak to już będzie” i tylko wymiana  bioderka przyniesie nam ulgę. Zmiany, które zachodzą wraz z naturalnym starzeniem się, sprawiają, że jesteśmy bardziej podatni na rozwój pewnych zaburzeń.

 

Starzenie się- czy można zatrzymać?

Możemy oczywiście podjąć szereg działań, które zrekompensują nam te nieuniknione zmiany starzeniowe. Na przykład, aby zatrzymać lub cofnąć proces zmian w stawach trzeba wcześniej pomyśleć o tym i wprowadzić odpowiednie żywienie, dostosowane do potrzeb naszego organizmu. Nie można, jeść jak leci i co oczy widzą i co nam reklamy mówią. Musimy zbilansować sobie dietę, aby wszystko, co potrzebne do budowy i odbudowy organizmu znalazło się w naszym menu. W takim podejściu do naszego zdrowia z pewnością będziemy cieszyć się sprawnymi stawami i czuć się przez to młodziej.

Następnym sztandarowym przykładem jest dbanie o nasze zęby. Często widzę jeszcze “młode” osoby, a już mają “państwowe” zęby. Jednak wystarczy regularne odwiedzanie dentysty, zmniejszenie słodyczy, szczotkowanie pastami bez fluoru, dbanie o witaminę D3, nitkowanie i oczywiście, znowu dobrze zbilansowana dieta. Wtedy zęby będziemy mieć do końca naszych dni.

Kolejnym coraz częstszym problemem na drodze starzenia się jest łagodny spadek funkcji umysłowych i to też jest uważane jako naturalne starzenie się. Tu na przykład wystąpią trudności w zapamiętaniu słów piosenki, wierszyka, nauki języka obcego, a także będzie zmniejszona zdolność koncentracji i natomiast zwiększone zapominanie. Jednak nie jest  to samo co tak popularna z nazewnictwa, wszechobecna “demencja”.  Normalnym procesem starzenia się jest zgubienie czegoś, zapomnienie jakiegoś szczegółu i tu nie ma się co martwić.

Osoby, które mają, demencję to zapomną całe wydarzenia, nie będą mogły samodzielnie prowadzić auta, dbać o swoje rachunki, nie poradzą sobie z prostymi sprawami jak zakupy. W dalszym czasie choroby demencyjnej nie będą, wiedzieć gdzie są, nie poznają własnych dzieci, wnuków czy innych bliskich, a także nie poznają nawet własnego domu.

 

Starzenie organizmu- co spowalnia?

Zdrowe starzenie się odnosi się do opóźnienia lub zmniejszenia niepożądanych skutków starzenia. Celem zdrowego starzenia się jest utrzymanie zdrowia fizycznego i psychicznego, unikanie zaburzeń oraz pozostawanie aktywnym i niezależnym. Dla większości ludzi utrzymanie ogólnego dobrego stanu zdrowia wymaga większego wysiłku wraz z wiekiem.

Pomocne może być wypracowanie pewnych zdrowych nawyków, takich jak:

  • Przestrzeganie zdrowego odżywiania
  • Unikanie picia w nadmiarze alkoholu
  • Unikanie palenia papierosów
  • Podtrzymywanie dobrych i przyjaznych stosunków z rodziną i znajomymi
  • Regularne, rekreacyjne uprawianie sportu
  • Aktywność umysłowa poprzez naukę (np. języka)
  • Aktywność umysłowa poprzez gry np. karty, szachy itp

Im szybciej zorganizujemy i poukładamy sobie, tak aby rozwijać powyższe nawyki, tym lepiej. Jednak nigdy nie jest za późno, aby zacząć, ale trzeba pamiętać, że czas odgrywa rolę w tym przypadku. W ten sposób możemy mieć pewną kontrolę nad tym, co dzieje się z nami w miarę starzenia się. Niektóre dowody pokazują, że rośnie liczba zdrowych osób starszych. Zacznij już dzisiaj i zmień swoje złe nawyki, przyzwyczajenia na zdrowe, aby móc cieszyć się pełnią dorosłego życia.

 

Tekst:

Data utworzenia: 4 marzec 2023